Anslut dig till digitalt kyrkfika

För att ansluta och vara med på mötet så trycker du på länken, https://zoom.us/j/93910657993, via en smartphone, surfplatta eller dator. Fördelaktigt om enheten du klickar på länken ifrån har en webbkamera, så kan vi se varandra, annars funkar det ändå.
Nedan kan du se två olika instruktioner beroende på om du använder en dator eller smartphone/surfplatta

Instruktioner för att ansluta till mötet via dator

Klicka på länken, då kommer en sida öppnas i webbläsaren Om du inte använt zoom så är det några enkla steg man behöver följa för att kunna ansluta till mötet. Instruktioner kommer på webbsidan som öppnas när du klickat på länken. När du gjort det eller om du har använt zoom innan så trycker du Launch meeting. Då kommer du få skriva in ditt namn och sedan hamnar man i ett "väntrum" där man sedan blir insläppt i mötet. För att få ljudet att fungera kan man behöva trycka på symbolen som ser ut som ett par hörlurar nere i vänstra hörnet, och glöm inte höja ljudet på enheten du använder

Instruktioner
för att ansluta till mötet via smarttelefon/surfplatta

När du ska ansluta till ett möte från smarttelefon/surfplatta så behöver du först och främst ladda ner zoom appen till din enhet. Men du behöver inte skaffa ett konto. Nu ska du klicka på länken från din enhet och kommer då skickas till en sida där du trycker
launch meeting. Då kommer du få skriva in ditt namn och sedan hamnar man i ett "väntrum" där man sedan blir insläppt i mötet För att få ljudet att fungera kan man behöva trycka på symbolen som ser ut som ett par hörlurar nere i vänstra hörnet, och glöm inte höja ljudet på enheten du använder

För att få
zoom att fungera med alla funktioner som finns så är det bäst att ladda ner zoom appen till den skärm ni använder.

Frågor kring
Zoom eller behöver hjälpa att ladda ner Zoom är det bara att höra av er till Hilda nr 072-7219017 så försöker hon guida er så gott det går.

Publicerat den 27 januari